Impetigo u dětí

Impetigo je označení pro infekční onemocnění, které se projevuje na kůži. Napadnout může i dospělé, ovšem nejčastěji se vyskytuje u malých dětí.

Většinou nepředstavuje žádné velké zdravotní komplikace, je ovšem nutné ho včas rozpoznat a začít léčit. Může mít několik forem a projevů. Jak impetigo vzniká, jak se projevuje a jak probíhá jeho léčba?

Příčina impetiga může být dvojí 

Impetigo je kožní nemoc, kterou mohou způsobit dva typy baterií. Původcem této nemoci může být bakterie rodu Staphylococcus nebo Streptococcus – streptokok. Za normálních okolností je kůže proti těmto bateriím odolná. Stačí všem drobné porušení (i malá oděrka) a nemoc může vypuknout. Není ale výjimkou, že se impetigo objevilo i na naprosto zdravé kůži.

Projevy impetiga mohou být nepříjemné 

Kožní nemoc impetigo má poměrně typické projevy, takže se dá snadno diagnostikovat. Impetigo může například vypadat jako malý zarudlý bolák, který po čase praskne a vyteče z něho hnis nebo tekutina. Takto se impetigo projevuje v oblasti obličeje. Může mít také podobu puchýře. Puchýře se objevují nejčastěji na oblasti zad, na nohou a na rukou a nebo také na trupu. Kolem puchýřků je zarudlá kůže, která poměrně intenzivně svědí. Problém je v tom, že se bakterie mohou dostat až do hlubších vrstev kůže. V tomto případě se impetigo projeví jako hluboký a poměrně dost bolestivý vřed. 

Jak se impetigo léčí

Impetigo není sice život ohrožují nemoc, vyžaduje ale léčbu pod dohledem lékaře. Lékař podle typu baterie nasadí antibiotika. Při léčbě pomáhají také masti a někdy i zábaly. Důležitá je pečlivost, pokud je dodržena, nemoc poměrně rychle mizí. Při léčbě je ale ze všeho nejdůležitější hygiena. Impetigo je hodně nakažlivé (přenáší se skrze tekutinu z puchýřů). Je tedy nutné dodržovat všechny zásady hygieny a vyvarovat dítě styku s ostatními dětmi. Správná hygiena je v tomto případě opravdu otázkou zdraví.