Co je a jak se pozná trombóza

Trombóza je lékařské označení pro vznik, krevní sraženiny – trombu. Tato sraženina může způsobit vážné zdravotní komplikace. Důležité je vědět, že žilní trombóza se nemusí zpočátku nijak zásadně projevovat, v čemž je její obrovské nebezpečí. V tomto článku se zaměříme na rizikové faktory trombózy, na její projevy a samozřejmě se také podíváme na způsoby léčby.

Jak trombóza vzniká?

Žilní trombóza má několik hlavních příčin. Vzniká tak, že se zpomaluje průtok krve žílami. Následkem toho dojde k menšímu či většímu poškození žilních stěn. Žíly a cévy se ucpávají a následkem toho vznikne tromb nebo-li krevní sraženina. Nebezpečí je v tom, že sraženina může žílu zcela ucpat nebo kolovat žilami až například k srdci. Může také způsobit plicní embolii. Takže je trombóza i život ohrožující.

Jak se pozná? 

Příznaky žilní trombózy jsou vždy poměrně stejné, pravdou ale je, že se tato nemoc může u různých lidí projevovat v různé intenzitě. Mezi nejčastější příčiny žilní trombózy patří otoky, bolestivost a také zarudnutí. Nejvíce se přitom projevuje bolestivost. Bolest ale po čase vymizí, takže mnoho lidí nevěnuje tomuto příznaku pozornost, to je ale obrovská chyba. Nejčastěji se objevuje trombóza dolních končetin.

Jaké jsou rizikové faktory vzniku trombózy?

Vzniku trombózy velmi dobře nahrává nedostatečný pohyb. Velmi ohroženi jsou lidé, kteří mají sedavé zaměstnání. Výskyt trombózy také často hrozí po operacích. Větší sklon ke vzniku trombózy mají starší lidé. Rizikový je také dlouhý let letadlem. Pokud tedy letíte několik hodin, je dobré, čas od času vstát a nohy protáhnout. To samé platí i při dlouhé jízdě autem. Je proto nutné, abyste své nohy sledovaly. Pokud problémy přetrvávají, rozhodně se vydejte za vaším lékařem. Pravdou je, že pokud je trombóza odhalena včas, dá se léčit. V některých případech pomohou léky, jindy je nutná operace. Dobrou prevencí proti trombóze je častý pohyb a zdravý životní styl.