Jak se projevuje tříselná kýla

Operace kýly patří k velmi častým, a proto rozhodně není na škodu si o tomto zdravotním problému říci něco více. Připravili jsme pro vás tento článek, ve kterém se dozvíte: jak kýla vzniká, jak se proti jejímu vzniku bránit a podíváme se i na to, jak se léčí.

Co je kýla a jak vzniká

Kýla je zdravotní problém, který je specifický tím, že si ho člověk ve většině případů vyvolá sám. Kýla je vlastně vychlípení části orgánů břišní dutiny mimo jejich původní polohu. Orgány se dostávají „ven“ v místě tříselného kanálu – jedná se o oslabené místo břišní stěny. Častější se tříselná kýla u mužů. Je to z toho důvodu, že u mužů prochází tříselým kanálem ještě chámovod, takže je místo ještě více ohrožené. Pravda je, že tříselná kýla může vzniknout poměrně snadno. Může být následkem zvýšeného napětí a tlaku v oblasti břicha. Vnitřní orgány tlačí na břišní stěnu, která tlak nevydrží a povolí. Kýla je tak například následkem zvednutí těžkého předmětu, může vzniknout i při zácpě, při chronickém kašli a u mužů je rizikové i onemocnění prostaty.

Projevy jsou jasné!

Dobrá zpráva je, že se tříselná kýla dá poměrně snadno poznat. Kýlu je možné zjistit pohmatem. Někdy je i vidět. Typická je pro kýlu ostrá bolest a to ihned při jejím vzniku i poté. Nebezpečí kýly je v tom, že může dojít k jejímu uskřinutí. To může skončit nekrózou střev a následnou toxikací celého organismu. Pokud by tedy nebyla léčena, může dojít i ke smrti.

Léčba a prevence

Kýla se ve většině případů léčí laparoskopickou operací. Tento druh operace je velmi šetrný a pokud se neobjeví komplikace, může pacient hned druhý den odejít domů. Důležité je vědět, že kromě tříselné, existují i další druhy kýly. Poměrně častá je i brániční kýla, postihnout vás může také kýla stehenní, pupeční, nadbřišková. Velmi nebezpečná je potom kýla vnitřní.