Locika jedovatá
Locika jedovatá (Lactuca virosa) se oprávnění přezdívá salátové opium. V některých končinách lze zaslechnout i výraz locika salátová. Patří do třídy vyšších dvouděložných rostlin, jejichž původní domovinou je oblast Středomoří. Nicméně nachází se na některých teplotně příznivějších stanovištích Evropy. Leč daří se jí velmi dobře také v kontinentu na severozápadní polokouli. Bylina z rodu locika v podstatě preferuje kypřejší půdu s dostatečným obsahem vody a živin.
Rostlina z čeledi hvězdicovité měří minimálně přes půl metru, maximálně však okolo dvou metrů. Tento druh vyniká lodyhou s unikátním olistěním. Tato nadzemní část má zakulacenou linie. Postřehnout lze také části lodyhy nevětvené, jejž mají celkově přímý vzhled. U této rostliny je možné také zmínit listovou růžici, jež vyrůstá u země. Zpravidla se tu vyskytují tužší a vstřícné listy. Ty překypují typickým modravě zeleným probarvením. V průběhu květenství se na této rostlině vytváří vrcholíková lata. Tu okrašluji zajímavě řešené květy ve žlutém zabarvení. Po odkvětu vzniká plod v podobě nažky s nápaditými chloupky na vrcholu. Ještě lze dodat, že rostlina disponuje zvláštní strukturou, v níž se ukrývá bílá tekutina lepkavější povahy.
Locika jedovatá se v severoamerickém prostředí využívá k výrobě kuřiva. Zdejší indiáni se zaměřují na sbírání této šťávy. Z ní se pak pracně snaží vytvořit produkt ke kouření, který je určen k pokuřování ve zvláštních dýmkách. Tento typ dýmek je hojně využíván při posvátných obřadních a rituálních příležitostech. Kuřivo si však mohou vyrobit i z listů. Domorodci dokážou z této rostliny připravit jak extrakty, také i oleje a nápoje. V lidovém léčitelství má tato rostlina všestranné využití. Locika jedovatá obsahuje složku zvanou lactucin. Vedle toho dominuje psychoaktivními látkami, jako je kyselina lactucová a lactucerol.
Člověk se touto drogou může velmi rychle předávkovat. Projevuje se pak u něj palpitace a různě intenzivní bolest hlavy. Jedinec se potýká opravdu nepříjemnou obtíží, jako je např. nadměrné pocení.