Rohatec žlutý
Rohatec žlutý (Glaucium flavum) je rostlina s vyšší dvouděložné třídy, které se velice daří v půdách s písčitým až kamenitým podložím. Tento druh se vyskytuje převážně v místech okolo Středomoří, taktéž i v pobřežním prostředí lemovaným Černým mořem. Tato vytrvalá rostlina byla zavlečena i do jiných koutů světa, jako je Česko. Zde vyhledává teplejší stanoviště. Zahlédnout ji lze jednoduše v oblastech vinic, křovinatých porostech i v uměle vytvořených ekosystémech.
Rohatec žlutý je zhruba třiceti centimetrová rostlina. Některé exempláře jsou přes půl metru vysoké. Napohled tento druh vyniká většími a jednotlivými květy, jejž mají charakteristické citronově žluté zbarvení. Pozoruhodně vypadají i listy této byliny. Plod tvoří protáhlou úzce válcovitou tobolku, ve které se skrývají spousty semen.
V této bylině je zastoupena skupina isochinolinových alkaloidů ve významném měřítku. Jednou takovou látkou je i glycin. Tato složka se využívá jako lék proti neobvyklejšímu příznaku nachlazení. Jedná se o taktéž blahodárný medikament, který se podává při chronickém zánětlivém onemocnění dýchacích cest, při problémech s krevním tlakem a při křečových stavech. Tento vysoce účinný prostředek působí protichůdně než činitel v podobě stresového hormonu. Větší dávky této látky podpoří vznik vedlejších účinků. Těmi jsou například mírnější formy halucinačních stavů.
Vědcům se tu podařilo identifikovat chelerytrin. Ten ve větší koncentraci tlumí funkci dýchacího centra. Kromě toho ve vlákně nati lze objevit také opiový alkaloid (protopin), alkaloid benzofenantridinového typu (sanguinarin) a také alkaloidovou složku allokryptonin. Za zmínku stojí také fakt, že v kořenu této byliny byl nalezen jedovatý alkaloid (fumarin).