Léčivky s účinnými složkami pomáhající vyřešit poruchy spánku
Pokud někoho z nás trápí projevy nespavosti nebo delší chronická insomnie, pak by si měl uvědomit, že si těmito stavy podstatě komplikuje život. Navíc tyto jevy mohou vyústit v závažné psychické problémy. Což z nás nikdo nechce riskovat. Z tohoto prvotní důvodu se raději uchylujeme k ryze přírodnímu léčitelství.
Jednou takovou bylinkou, jež nás dokáže překvapit svým blahodárným působením, je třezalka. Jedná se o rostlinu z čeledi třezalkovité, která se pyšní nažloutlými kvítky. Zpravidla ji můžeme zahlédnout i v našich končinách. Roste také na asijském kontinentu a severním cípu Afriky.
Uvedená rostlina z vyšší dvouděložné třídy dosahuje průměrně délky okolo čtyřiceti centimetrů. Najdou se i exempláře menších či větších rozměrů.
Tato rostlina je velice populární, skrývá se v ní několik báječných složek. Kupříkladu je tu hypericin. Jedná se o aktivní látku, která byla podrobená podrobnějšímu výzkumu. Z daných výsledků lze konstatovat, že tento přírodní lék zřídka kdy navozuje vedlejší efekty. Kromě toho dokáže narušit bujné procesy anebo docela potlačit rozvoj virů. Na druhou stranu o této složce lze jednoduše prozradit, že může v krajním případě způsobit fototoxickou kožní reakci.
Další sloučeninou obsaženou v třezalce je hyperforin, jenž stojí za antidepresivními projevy. Nechybí tu ani flavonoidy, třísloviny, fenolické sloučeniny, esenciální oleje a mnoho jiných látek. Ty účinkují na řadu zdravotních problémů. Namátkou lze uvést nejčastější obtíže jako deprese, nespavost, neurózu, hysterii, sluneční úpal či bolesti břicha. Při těchto jmenovaných potížích lze sáhnout po třezalkovém čaji, oleji a tinkturách. Vedle toho se prodávají balení s dražé extrakty třezalky i přípravky v tabletové formě. Třezalka se přidává do různých kosmetických prostředků.
Mezi vedlejší účinky třezalky tečkované se běžně řadí zažívací potíže, zvracení, snížení krevního tlaku, nechutenství aj.
Při podávání jednotlivých produktů z třezalky by měl člověk postupovat dle doporučeného užívání. Vyhnout by se těmto přírodním výrobků měly těhotné a kojící ženy. Pokud si někdo neví rady, pak by se měl poradit se svým lékařem o vhodnosti této bylinky.
Z přírodní léčivky nálev, tinktura, olej a med domácí výroby
Každý z nás si může v poklidu svého domácího prostředí vyrobit několik báječných prostředků. Jenom k tomu bude potřebovat pár důležitých věcí. Primárně se neobejdeme bez hlavní ingredience. Tou je nasušená či čerstvá třezalka. Jisto jistě budeme potřebovat několik nezbytných pomůcek dle konkrétní receptury.
Nálev z třezalky
Asi za nejklasičtější způsob užívání této bylinné drogy je forma nálevu. Ta se dá vyrobit ze samotné rostliny. Nicméně v současné době se spíše sahá po kvalitní směsi bylinek. Z níž se připravuje nálev. Tyto čaje proti nespavosti jsou složeny v určitém poměru z jednotlivých složek. Jejich součástí je nejenom nať z třezalky a meduňky, ale i květy prvosenky či chmelové šištice.
Předtím než se pustíme do přípravy lahodného čaje na spaní, měli bychom mít při ruce hrnek, lžičku, skleničku, sítko, varnou konvici či menší rendlík. Na stole by chybět neměla směs sušených bylinek či nasušená část třezalky. Tento materiál si lze obstarat v obchodě nebo přímo ze své zahrádky. V konvici anebo v hrnku se uvaříme vodu. Té by mělo být cca dvě stě mililitrů. Toto množství vystačí do jednoho hrnečku. Do této nádoby s šikovným ouškem přisypeme jednu vrchovatou polévkovou lžičku bylinek. Jakmile voda projde varem, nalije se do hrnku. Vše se nechá vylouhovat zhruba čtvrt hodiny. Je dobré, když bylinky během té doby promícháme lžičkou. Následně se macerovaná směs jednoduše přecedí přes sítko. Pak už stačí si vychutnat blahodárný nálev.
Samotný třezalkový čaj se vyznačuje jasnějším oranžovým zabarvením a osobitějším bylinným aroma. Po polknutí prvního loku se na jazyku rozšíří velice příjemná nasládlá chuť se špetkou jemné nahořklosti a svíravosti. Zatímco směsi bylin mají ve výsledku také příjemnou aromatickou vůni a jemně osvěžující chuť. Do takto připravovaného třezalkového odvaru lze přidat lžičku hustě sladké a lepkavé kapaliny s medově žlutým probarvením.
Tinktura
Za vysoce účinný přírodní medikament lze považovat tinkturu. Na její přípravu je nutné mít dostatečné množství třezalkových květů. Tato tinktura se může vyrábět i třezalkové nati. Tyto části rostliny by se měly sbírat právě v době, kdy je krásné a prosluněné počasí. Vedle této přísady je zapotřebí mít lahev sedmdesáti procentního alkoholu, velkou sklenici a víčko.
Do předem umyté sklenice se vloží části třezalky. Ta se zalije alkoholem a uzavře se víčkem. Bylinka se nechá louhovat po dobu čtyř týdnů. Lze ji umístit nejlépe na prosluněné místo. V průběhu tohoto času se sklenice s bylinkou občas převrátí. Jakmile je tinktura hotová, slije se přes pláténko do úzké sklenice. Výsledkem je blahodárná tekutina s nádherně červeným probarvením. Užívá se třikrát denně po kapkách.
Olej z třezalky
Skvělý je i olej z této bylinky. Na jeho jednoduchou přípravu je nezbytné mít alespoň půl kila čerstvě natrhaných květů, eventuálně i horní část natě. Mezi další ingredience se řadí olivový olej. Pokud nemáme, vůbec nevadí, může nám posloužit i slunečnicový olej. Do nachystané sklenice umístíme byliny a až po okraj zalijeme olejem. Takto připravenou směs necháme macerovat několik dní v optimální pokojové teplotě. Vzniklý olejíček se důkladně přecedí do štíhlé lahve. Tento produkt uložíme do chladné a temné místnosti.
Existují i další recepty na třezalkový olej. Kupříkladu jeho součástí může být technologická úprava ve vodní lázni. V tomto receptu se používá určité množství bílého vína. Lidé si připravují také osvědčený recept, jehož složkou je devadesáti pěti procentní líh. I tato směs prochází procesem zahřívání v páře.
Med z třezalky
Na přípravu třezalkového medu budeme potřebovat cca čtyři hrstičky čerstvě natrhaných květů, půl litru vody a jedno balení krupicového cukru. Zapomenout bychom neměli na pomeranč a citron. Toto ovoce se tam dává po jednom kuse.
Nejprve se květy bylinky posypou cukrem a zakápnou šťávou z citronu. Směs se nechá odstát přes deset hodin. Poté se zalije vodou a nechá se macerovat do druhého dne. Vše se pak provaří nad ohněm a nechá se vychladnout. Už pak stačí přecedit. Do takto vzniklé tekutiny přidáme zbytek cukru a kousky nakrájeného ovoce. Vše se několikrát provaří, aby vznikl hustější produkt. Ten se přendá do sklenic a zavíčkuje se. Doporučuje se tento med obrátit dnem vzhůru.